Притесненията около новороденото са безброй и една от най-честите тревоги на майките е дали бебокът е облечен подходящо – дали не му е твърде топло, твърде студено, неудобно, дали няма да се простуди?
Подобни терзания са в пълна сила, когато дойде време за сън. Докато спи детето може да е потънало в дълбок сън и да не даде знак веднага ако се чувства некомфортно. Съответно е възможно да прекара доста време отвито, измръзнало или потно. Ще трябва да сте нащрек и да внимавате за подобни пасивни индикации, че трябва да промените нещо в обличането на мъника.
И така –важният въпрос е „Как да обличате бебето за сън?“. Нека видим кои са факторите, от които зависи отговорът.
Температурата в стаята
Специалистите препоръчват новороденото да спи в стая с температура около 22 градуса – нито твърде топло, нито твърде студено. Разбира се, за да поддържаме такава температура в помещението целогодишно, се осланяме на някакъв вид отопление или климатик за охлаждане. А отоплението и климатиците често водят до пресушаване на въздуха. Не забравяйте да помислите за овлажнител за въздух за стаята където спи мъникът.
Съдете по себе си
Много често срещан съвет е да обличате за сън бебето така, както обличате себе си. Все пак не забравяйте, че крехкият организъм на мъничето е по-податлив на простуда от Вашия. А и детето може да се е метнало на половинката Ви, която евентуално понася студ или топлина по различен от Вас начин.
Самото дете ще даде знак
Наблюдавайте бебето внимателно и бързо ще намерите кой начин на обличане е подходящ за съня му. Ако детето се буди често и плаче, явно не се чувства комфортно. Ако вратлето и косичката му са изпотени, вероятно е навлечено повече от нужното и му е топло. Пипнете крачетата, ръчичките, нослето – студени ли са? Ако да, то вероятно бебето е облечено твърде тънко. Не се доверявайте задължително на отвиването – това не винаги значи, че на мъникът му е топло. Възможно е и да се е отвил, докато се е въртял насън.
Какви дрехи да изберем?
Дрехите за сън, както и всички бебешки дрешки, трябва да са от естествени материали, нежни към бебешката кожа. Изберете памучни такива. Ританки и тънко боди с късо ръкавче биха били достатъчни за топлия летен сезон. Ако е много топло може и без ританките или пък бодито да е модел без ръкави. За по-студеното време може да изберете боди с дълг ръкав, да добавите тениска-пижамка отгоре, гащиризонче с ръкави, да добавите чорапки или направо зимно чувалче за сън.
Завивката също е от значение
Завивката на бебето и начинът, по който го обличаме за сън са взаимосвързани. Ако на детето му е комфортно, то няма да се върти много, няма да се развива и завивката ще бъде фактор през цялата нощ. Ако тя е по-лека и тъничка можете да облечете детето по-дебело. Ако пък самото одеялце е по дебело или слагате повече от една завивка, детето може да бъде облечено по-тънко.
Наблюдавайте детето и открийте как му е най-комфортно по време на сън. Можете да експериментирате с обличане, със завивките и с условията в самата стая. Няма универсален и най-верен отговор на въпроса „Как да облечем бебето за сън?“, защото всяко бебе е уникално. Но суперсилата на родителите е да разбират своето мъниче и без думи, така че несъмнено ще съумеете да откриете най-доброто решение за Вашето бебе.
Тази статия все още няма коментари