Всички сме чували репликата „Ех, че ти е добре – каква ти е работата освен да спиш, ядеш и играеш?“, отправена към бебета и малките деца. Но истината е, че играта в случая наистина е работа – играейки, детето всъщност се развива, учи за заобикалящия го свят и добива нови умения.
Подходящите интерактивни играчки могат изключително много да помогнат в развитието на мъничето, правейки играта хем полезна, хем приятна и весела. Разбира се, трябва да ги подберете внимателно – без малки части, които са лесни за поглъщане, меки и произведени от безопасни хипоалергични материали. Стимулирането на сетивата чрез музика, светлини, звуци, различни материи, както и развиването на грубата и фина моторика, откриване на логически връзки и връзката между действие и последствие са все неща, в чието развитие играчките могат да бъдат от полза.
Новородените:
Интерактивните играчки могат да бъдат включени в живота на бебето веднага след раждането му. Играчките, които са удобни за хващане и разтърсване ще помогнат на детето да развие координацията очи-ръка, двигателните умения и по-грубата моторика. Ако играчките издават някакви звуци, шум или са музикални – още по-добре. Такива играчки стимулират развитието на слуха и събуждат любопитството у детето. А тези с различни текстури пък са чудесни за развиване на тактилните възприятия. Важно е да се стимулира и времето, което бебето прекарва по-корем, защото така се създава мускулна сила и контрол. Интерактивните играчки, като активните гимнастики или меките книжки са чудесни за тази цел, защото имат множество елементи, които възбуждат любопитството на малкия откривател, стимулира зрението и допира. А и когато е по коремче, мъничето вижда света от друга гледна точка.
Прохождащото бебе:
Пълзенето и прохождането дават на детето достъп до един по-широк и голям свят. Към репертоара на бебето се присъединяват действия като бутане, влачене, носене, търкаляне, а защо не и танцуване? Тунелите са изключително подходящи в случая, защото стимулират пълзенето, любопитството и грубата моторика на детенцето. Чрез активните играчки в тази възраст детето открива и връзката между собствените си усилия и движението на играчката. Логическото мислене може да бъде подкрепено от, например, търкалка, която не само се движи, когато е бутана, но и издава тракащи звуци и има въртящи се елементи. Детето също така ще бъде стимулирано да я изследва използвайки всичките си сетива. Говорейки за сетивата, нека не пропускаме музикалните играчки, които не просто стимулират слуховите възприятия, но могат да ви предоставят весели мелодии, на които да потанцувате заедно, създавайки силна емоционална връзка с детенцето, или пък ще ви изсвирят успокояваща нежна музика за спокоен сън, когато бебокът е вече в креватчето си.
Детенцето в предучилищна възраст:
Игрите еволюират с развитието на самото дете. То вече може повече. Подходящи са играчки, които засилват концентрацията, логическото мислене, откриването на причинно-следствените връзки, засилването на паметта. Играчките с много подвижни и разнообразни елементи ще подпомогнат за развитието на фината моторика. Детето пренася все повече умения които наблюдава в бита на семейството си в играта, където ги упражнява.
Играта е всъщност един изключително важен процес, който подготвя детето за това, което следва нататък в порастването му. А интерактивните играчки са чудесен способ да го стимулирате допълнително, да събудите любопитството, въображението и откривателския му нюх. Създадена с мисъл, дори играчката-гризалка може да бъде интерактивен помощник в развитието на малчугана. Благодарение на такива активни играчки, детето хем ще развива и усъвършенства уменията си, хем ще се забавлява и весели. Но независимо в кой от етапите от своето развитие е детенцето, най-важното в игрите е те да са весели, да предизвикват усмивки и родителите да са част от тях. Така мъничето ще изгради хармонична и силна връзка с мама и тате и ще бъде щастливо, докато неусетно усвоява нови умения и способности.
Тази статия все още няма коментари